O wspólnocie

Ruch Odnowy w Duchu Świętym w Nowej Hucie ma już 28 lat. Wszystko zaczęło się od pamiętnego seminarium Życie w Duchu Świętym przeprowadzonego przez Ojca Joachima Badeniego „Na Miasteczku”, zakończonego modlitwą o wylanie Darów Ducha Świętego w Mogile dnia 8 marca 1980 roku. Tak przy klasztorze Ojców Cystersów powstała grupa modlitewna, która przyjęła nazwę Wspólnota Metanoia. Można ją nazwać matką wszystkich nowohuckich wspólnot. Z tej wspólnoty w roku 1987 odłączyła się grupa parafian ze Wzgórz Krzesławickich, która w swoim nowym kościele pod wezwaniem Bożego Miłosierdzia zorganizowała się jako Wspólnota Misericordia. Kiedy w roku 1990 do nowego kościoła pod wezwaniem Matki Bożej Częstochowskiej na Szklanych Domach, wraz ze swym opiekunem – duszpasterzem, Ojcem Piusem, przeszła Wspólnota Metanoia, w Mogile pozostaje Diakonia Trzeźwości. W roku 1992, ta 40 osobowa już diakonia, bierze udział w seminarium Odnowy w Duchu Świętym na Szklanych Domach prowadzonym przez Ojca Piusa i po modlitwie o wylanie Darów Ducha Świętego i rozeznaniu, przyjmuje nazwę Wspólnoty Liberatio. Do tej wspólnoty zlokalizowanej przy klasztorze OO. Cystersów przychodzili ludzie z różnych parafii Nowej Huty i Krakowa: z Prokocimia, z parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz z Mistrzejowic, z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbe. W roku 1999 opiekun duchowy Wspólnoty Liberatio, Ojciec Cyprian, otrzymuje pomoc duszpasterską w osobie młodego kapłana, księdza Ryszarda Pływacza, który za aprobatą O. Cypriana całkowicie przejmuje opiekę duszpasterską i formację wspólnoty, z którym organizowane są wspólnotowe wyjazdy na wakacyjne rekolekcje i pielgrzymki: do Małego Cichego, Zakopanego, Opola, Tylicza, Kluczborka.
– Nigdy nie zapomnimy tych cudownych chwil spędzonych razem ze wspólnotą i z księdzem Ryszardem, wspominają uczestnicy dawnych wakacyjnych pielgrzymek i wyjazdowych rekolekcji.
Kiedy grupa z Mistrzejowic liczyła już kilkanaście osób, ksiądz Pływacz podjął się, jesienią 2001 roku, przeprowadzenia w parafii św. Maksymiliana seminarium Odnowy w Duchu Świętym. Grupa, która powstała po seminarium, po modlitwie i rozeznaniu, przyjęła nazwę Wspólnoty Przemienienia.